ÖVRIGT / Diverse / Kaffekanna 5191761
nr 519 1761
Kaffekanna
Skultuna, mässing 1800-tal (skador)
Utrop:
100 kr
Såld:
100 kr
måndag 14 april 2008
kl 16:46:56
14/4 10:24:34
Skultuna Messingsbruk
Skultuna Bruk vid
Svartån i Skultuna nära Västerås grundades av Karl IX 1607.